V dnešní době internetu a značného množství informací na sociálních sítích lze mj. dohledat i značné množství dezinformací, mýtů a polopravd, které mohou zkomplikovat váš budoucí chov a odchov, a proto budeme prezentovat pouze informace a poznatky z našeho chovu, které konzultujeme také s dalšími tuzemskými a zahraničními chovateli.
Pokud můžeme doporučit vhodné zdroje informací na sociálních sítích, tak to je Antoine z DPR cold blood, Rob Barraclough z Royal balls, Billy a Austin z Mutations Creations, Justin Kobylka z Kinova, Jonathan ze Snake LTD a také nedávno zesnulý Brian Barczyk.
Krajta královská obecně patří mezi menší hady z čeledi krajt. Samci jsou v dospělosti o poznání menší než samice. Naši samci mají od 900g do 1.500g. Naše dospělé samice od 1.800g do 4.000g. Samozřejmě jiní chovatele prezentují menší, ale také větší dospělé jedince. Krajta má malou hlavu výrazně oddělenou od zavalitého těla s nápadně krátkým ocasem, a tudíž se stává nejideálnější volbou pro chovatele, pro které je hroznýš královský příliš velký a užovka červená příliš hubená a fyziologií těla nevýrazná. I z tohoto důvodu je chov krajt královských pro mnohé velice atraktivní.
Ke zbarvení hadů uvádíme, že existuje více než 7000 barevných kombinací. Jako základní dělení zbarvení dle genu rozdělujeme na dominantní, codominantní a recesivní, které zajišťují barevnou paletu, ve které si bezpochyby vybere každý a mnohdy nezůstane u jedné. Při rozpoznávání genetických mutací se zaměřujeme na barvu očí, kresbu na hlavě, tzv. Head stamp, dále na kresbu na bocích tzv. allien heads a dále na břiše (pixelování) a jejich vzájemné ovlivňování různými kombinacemi vzorů a barev.
Ačkoliv se to - dle fotografií na internetu, které začínající chovatele vyhledávají - nezdá, jedná se o plaché zvíře, které má rádo svůj klid a díky svojí relativně klidné povaze a minimální agresivitě, mnoho začínajících chovatelů ihned nerozpozná, že jedinec může být manipulací stresován. Toto se může projevit tím, že jedinec přestane přijímat potravu, má komplikované svleky a je defenzivní, nikoliv agresivní.
Chov:
Jako základní věc uvádíme, že krajta královská je zahrnuta v příloze CITES a registrační povinnosti nepodléhá.
Chov hadů je možný realizovat v teráriích, ale také v tzv. ,,rack systémech“. Náš chov probíhá v rack systémech vlastní výroby, kdy je had umístěn ve výrazně vyšších boxech, než jsou ty prefabrikované od různých výrobců. Je jim tím dopřáno větší množství prostoru, obdobně jako v teráriu o vhodné velikosti, přičemž takto hadi získávají veškerá pozitiva spočívající v tepelném komfortu a vhodné vlhkosti. V tomto systému máme teplotu na výhřevném místě 32 °C, kterou nám zajišťuje topná folie, která pokrývá 1/3 podlahové plochy a hliněný úkryt a ve zbylé – chladnější části - máme umístěnu misku s vodou.
Krajty královské jsou královnami v pravém slova smyslu a to společně se všemi vrtochy, mezi které například patří, že přijímají potravu nepravidelně, nebývá výjimkou ani půlroční hladovění. Naše zkušenost je taková, že občas bývá problém v době před svlekem , u samců v době páření a také několik týdnů před snůškou vajec.
Rozlišení pohlaví může být pro začínajícího chovatele problematické, nejpřesnější je palpování nebo zavádění sondy, které provádí výhradně odborník !!!!!!!!!
Rozmnožování:
Přípravu samic a samců na rozmnožování má každý chovatel jako součást svého ,,know how“, každý má své ověřené postupy, které jsou efektivní pouze v případě důsledného pozorování chování svých jedinců, které si poznamenává, případně doplňuje o fotodokumentaci. Například: potvrzení a vyloučení ovulace, vpáčení kloaky atd., agresivního příjmu, následný útlum, chlazení folikul, které jsou pro chovatele znakem hormonálních změn u samic.
Na tuto evidenci doporučujeme aplikaci Reptile Buddy, jenž funguje po registraci zdarma na IOS, Android, Apple, ale také volně v prostředí počítače.
Potrava:
Ke způsobu podávání potravy uvádíme, že krmíme mastomyšmi vhodné velikosti, které si sami odchováváme, kdy četnost jejich podávání přizpůsobujeme aktuálnímu období (období sucha a dešťů) také velikosti a pohlaví jednotlivých jedinců.